Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego

Każdego roku około wiele milionów pacjentów poddawanych jest zabiegom rezonansu magnetycznego.

Ogólnie rzecz biorąc, procedura nie powoduje bólu i nie powoduje żadnego znanego krótkotrwałego lub długotrwałego uszkodzenia tkanki.

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym

Potężne pole magnetyczne skanera może przyciągać pewne metalowe przedmioty zwane obiektami ferromagnetycznymi, powodując ich nagły i bardzo silny ruch w kierunku środka systemu rezonansu. Może to stwarzać zagrożenie dla pacjenta lub kogokolwiek na drodze obiektu. Dlatego bardzo uważa się, aby zapobiec przedostawaniu się przedmiotów ferromagnetycznych do pomieszczenia z rezonansem magnetycznym. Zanim wykonasz badanie, powiedz lekarzowi o ciąży lub czy posiadasz w swoim ciele metal, ponieważ wyklucza to wykonanie rezonansu. Mogą to być odłamki lub elektroniczne urządzenia, takie jak jak rozrusznik serca, implant, proteza zębowa lub metalowy sztuczny staw.

Ponadto pole magnetyczne skanera może uszkodzić zewnętrzny aparat słuchowy lub spowodować nieprawidłowe działanie rozrusznika serca. Jeśli masz w ciele kulę lub inny metalowy fragment, istnieje potencjalne ryzyko, że może on zmienić pozycję i spowodować obrażenia wewnętrzne. Do badania rezonansem magnetycznym nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie. O ile lekarz wyraźnie nie zażąda, abyś nie jadł ani nie pił niczego przed badaniem, nie ma żadnych ograniczeń dotyczących jedzenia i picia. Kontynuuj przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza, chyba że zalecono inaczej.

Jednym z badań diagnostycznych jest rezonans magnetyczny poznań to miasto, w którym znajdziemy placówki medyczne wykonujące tego typu badania. Podczas badania rezonansem magnetycznym nie wolno nosić niczego metalowego, dlatego najlepiej zostawić w domu zegarki, biżuterię lub cokolwiek wykonanego z metalu. Nawet niektóre kosmetyki zawierają niewielkie ilości metali, dlatego najlepiej nie nosić makijażu w trakcie badania. Aby zapobiec przyciąganiu metalowych przedmiotów przez silny magnes rezonansu, zazwyczaj otrzymasz fartuch do noszenia podczas badania.