Jak wywabić plamę z oleju silnikowego?

Plamy z olejów silnikowych należą do jednych z najtrudniejszych do usunięcia plam, często mają z nimi problem osoby, które zajmują się naprawą aut, mechanicy.

Olej silnikowy posiada charakterystyczną strukturę, wnika łatwo w różnego rodzaju materiały, aby go usunąć należy użyć odpowiednich środków. Plamy tego rodzaju możemy usunąć w domu, możemy do tego wykorzystać specjalne preparaty czy też pastę BHP.

Jak wywabić plamę z oleju silnikowego?

Domowe sposoby na usunięcie plam z oleju silnikowego

W przypadku zabrudzenia olejem silnikowym należy szybko zaprać ubranie w gorącej wodzie, możemy prać plamy w wodzie z dodatkiem pasty BHP, w tym przypadku warto pamiętać, aby dobrze namoczyć ubranie. Następnie możemy wykorzystać oliwkę dla dzieci, która połączy się z resztkami oleju. Ostatnim etapem będzie pranie w tradycyjnej pralce, z użyciem proszku. Należy pamiętać o ustawieniu odpowiedniej temperatury, właściwej dla danego materiału. Plamy z oleju mogą być dość uciążliwe, ponieważ nawet przy małej ilości płynu będzie on rozprzestrzeniał się po materiale. Dlatego mogą być to dość duże plamy. Jeżeli plama jest bardzo uciążliwa, natomiast chcemy usunąć ją jedynie z ubrań roboczych, możemy spróbować nałożyć na plamy masło lub też margarynę, produkty spożywcze tego rodzaju jak olej, tłuszcze, mogą pomóc w usunięciu plamy z oleju silnikowego.

W przypadku jeżeli po naprawie auta zauważymy na ubraniu plamy po oleju silnikowym, warto zareagować natychmiastowo. Możemy na szybko namoczyć ubranie w ciepłej wodzie z proszkiem do prania, możemy wykorzystać także płyn do naczyń. Zaschnięte plamy po oleju będzie dużo trudniej usunąć, dlatego możemy skorzystać z dostępnych w domu detergentów, które wymieszamy z ciepłą wodą, aby zapobiec zaschnięciu plamy. Istnieje wiele domowych sposobów na plamy z oleju silnikowego, w przypadku jeżeli są to ubrania robocze, możemy przykładowo połączyć popularny środek WD-40 z płynem do mycia naczyń, tego rodzaju połączenie skutecznie usunie plamy, jednak może pozostawić odbarwienie, co w przypadku ubrania roboczego nie powinno być problemem.

Reagując w odpowiednim czasie możemy domowym sposobem łatwo usunąć plamy z oleju silnikowego. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie zapranie plamy przed użyciem tradycyjnych metod, czyli pralki oraz proszku. Nie zaleca się tradycyjnego prania ubrań zabrudzonych olejem silnikowym bez wcześniejszego przygotowania.