Kiedy należy wykonać przegląd techniczny auta?

Przegląd techniczny auta to obowiązek, który wymaga od kierowcy stawienia się w stacji kontroli pojazdów, gdzie oceniony zostanie stan techniczny.

W przypadku aut starszych niż 5 lat należy wykonywać przeglądy techniczne co roku, fakt przeglądu jest odnotowywany w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku nieważnego przeglądu mogą grozić nam konsekwencje, mandat oraz punkt karny dodatkowo w przypadku kiedy funkcjonariusz w czasie kontroli pojazdu znajdzie duże problemy, znaczące uchybienia związane ze staniem technicznym, wówczas nałożona może zostać grzywna do 5000 zł.

Kiedy należy wykonać przegląd techniczny auta?

Kontrola układów pojazdu podczas przeglądu technicznego

Przegląd techniczny wykonujemy w okręgowej stacji kontroli pojazdów, dokonuje się przeglądów aut do 3,5 tony, jak również aut ciężarowych, dostawczych, motocykli oraz przyczep. Diagnosta na początku sprawdzi dowód rejestracyjny, sprawdzi oznaczenia na aucie. Następnie należy przeprowadzić diagnozę wszystkich ważnych układów. Z czasem niektóre elementy auta mogą zużywać się, zwłaszcza należy sprawdzić elementy gumowe, złączki, wahacze, amortyzatory. Sprawdzony jest układ kierowniczy, na którym niekiedy mogą występować luzy, drążki kierownicze, należy także zwrócić uwagę na zbieżność kół.

Następnie sprawdzane jest zawieszenie, stan wahaczy, amortyzatorów, sprężyn. Ma to bardzo ważne znaczenie dla prowadzenia pojazdu, może także wpływać na bezpieczeństwo. Ważnym elementem jest sprawdzenie także układu hamulcowego, diagnosta sprawdza siłę hamowania poszczególnych kół. Sprawdza się stan hamulca awaryjnego, układ wydechowy, zawartość spalin. Warto pamiętać, że normy Unii Europejskiej określają dozwolone ilości substancji szkodliwych w spalinach auta. Kolejnym ważnym aspektem jest sprawdzenie oświetlenia, stopnia padania światła, które nie mogą być skierowane zbyt wysoko lub też skierowane za bardzo w lewą stronę. Innym ważnym elementem, który wpłynie na nasze bezpieczeństwo, jest ogumienie, w tym przypadku istotny jest stan bieżnika. Diagnosta sprawdza także pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, ogólny stan pojazdu.

Dlatego kiedy zbliża się termin kolejnego przeglądu, nie warto czekać, należy udać się do stacji kontroli, w internecie znajdziemy informacje na temat stacji wykonujących przeglądy rejestracyjne i techniczne aut, przykładowo w Lublinie https://www.smart-test.lublin.pl/kontakt. Dzięki temu zadbamy o stan techniczny pojazdu, upewnimy się, że wszystkie elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo działają prawidłowo.