Płowiejące włosy i metody walki z tym problemem

Większość kobiet marzy o posiadaniu lśniących, pięknych i zdrowych włosów.

Niezależnie od koloru włosów oraz tego czy są one farbowane, po pewnym czasie mogą utracić swoją barwę, wyrazistość i stać się wyblakłe lub matowe. Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników zewnętrznych. Na szczęście istnieją pewne skuteczne sposoby niwelowania procesu płowienia włosów lub całkowitej ochrony przed nim. Warto się nimi zainteresować i je zastosować, aby zapewnić swoim włosom atrakcyjny wygląd i wyrazisty kolor przez długi czas.

Płowiejące włosy i metody walki z tym problemem

Przyczyny płowienia włosów i zwalczanie tego problemu

Włosy podobnie jak skóra reagują na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych. Do ich grona zalicza się między innymi szkodliwe oddziaływanie słonecznego promieniowania UV. W organizmie ludzkim znajduje się melanina. Ten pigment stanowi naturalną barierę ochronną. Najwięcej melaniny zawierają włosy brązowe, dlatego są one najbardziej odporne na negatywne oddziaływanie promieni słonecznych. Oznacza to, że w przypadku posiadania jaśniejszych odcieni włosów (np. siwych lub blond), należy zabezpieczyć włosy przy pomocy specjalnych mgiełek lub innych preparatów z filtrami UV.

Negatywny wpływ promieni słonecznych na włosy jest również zwiększany przez słoną wodę morską lub wodę chlorowaną znajdującą się w basenach. W związku z tym po wyjściu z takiej wody, warto spłukać włosy wodą bieżącą. Dzięki temu ograniczone zostanie działanie czynników potęgujących niekorzystne oddziaływanie promieni UV na włosy. Dobrym pomysłem jest też zabezpieczanie włosów olejkiem arganowym, lnianym czy też maceratem marchwiowym.

Innym skutecznym sposobem walki z płowiejącymi włosami jest specjalna płukanka do włosów. Produkty tego rodzaju są dostępne w wielu sklepach kosmetycznych i drogeriach. Okazuje się jednak, że takie preparaty można również przygotować samodzielnie bazując wyłącznie na składnikach naturalnych. Warto przejrzeć zasoby Internetów w poszukiwaniu przepisów na domowe płukanki dopasowane do konkretnego rodzaju i koloru włosów.