Powietrzne pompy ciepła stają się coraz bardziej powszechne

Powietrzna pompa ciepła zapewnia czysty sposób ogrzewania budynków, wolny od wszelkich emisji dwutlenku węgla.

Wykorzystuje energię zawartą w otaczającym powietrzu, aby zapewnić energooszczędny sposób ogrzewania domów mieszkalnych i budynków komercyjnych. Powietrzne pompy ciepła są odpowiednie dla wielu różnych nieruchomości i są szczególnie odpowiednie dla projektów o niskim wpływie na środowisko. Można je zainstalować w dowolnym miejscu, aby zapewnić ogrzewanie pomieszczeń i ciepłą wodę użytkową.

Pompy ciepła powietrzne mają proste zasady działania

Powietrzne pompy ciepła działają najlepiej z systemami grzewczymi, które są zoptymalizowane do pracy przy niższej temperaturze doprowadzanej wody niż jest to powszechnie stosowane w systemach z grzejnikami. Jako takie są idealnym uzupełnieniem do systemów ogrzewania podłogowego. Powietrzne pompy ciepła oszczędzają pieniądze i są znacznie tańsze w eksploatacji niż bezpośrednie elektryczne systemy grzewcze, kotły olejowe i mogą być tańsze niż kotły gazowe. Ponieważ pompy ciepła mogą być w pełni zautomatyzowane, wymagają znacznie mniej pracy niż kotły na biomasę. Pompy ciepła oszczędzają miejsce, nie ma również wymagań dotyczących dostarczania i przechowywania paliwa. Nie narażamy się również na ryzyko kradzieży paliwa. Powietrzne pompy ciepła wymagają mniej konserwacji niż systemy grzewcze oparte na spalaniu. Mają też dłuższą żywotność niż przykładowo kotły spalinowe. Dodatkowo powietrzne pompy ciepła mają długą żywotność, a przy odpowiedniej konserwacji mogą pracować bez żadnych problemów nawet przez 20 lat. Co więcej, większość powietrznych pomp ciepła ma 5-letnią gwarancję producenta. Możesz również dowiedzieć się wcześniej, jak działa pompa ciepła powietrzna, aby zrozumieć, czy takie rozwiązanie będzie dla ciebie odpowiednie. Serwis i konserwacja powinny być wykonywane przez technika raz w roku. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapewnić optymalną wydajność pompy ciepła, od czyszczenia filtrów, po sprawdzanie wycieków z systemu, sprawdzanie poziomu czynnika chłodniczego, usuwanie liści i kurzu z pompy ciepła i tak dalej. Wszelkie bardziej techniczne zadania powinny być wykonywane tylko przez certyfikowanego instalatora.

Powietrzne pompy ciepła stają się coraz bardziej powszechne

Ważna jest odpowiednia instalacja powietrznej pompy ciepła

Wydajność pompy ciepła jest mierzona w warunkach standardowych jako współczynnik wydajności, czyli mierzy się moc cieplną w kilowatach w stosunku do poboru energii elektrycznej w kilowatach. Jednak na współczynnik mocy cieplnej pompy ciepła duży wpływ ma temperatura wyjściowa dostarczana do systemu dystrybucji ciepła w budynku oraz temperatura wejściowa ze źródła ciepła. Projekt, jakość instalacji i kontrole instalacji pompy ciepła mają kluczowe znaczenie dla uzyskania dobrej wydajności. Aby uzyskać pełne korzyści z instalacji pompy ciepła, należy zatrudnić firmę z doświadczeniem w projektowaniu i montażu. Pompa ciepła może nie działać dobrze, jeśli nie zostanie odpowiednio zaprojektowana i zainstalowana przez firmę, która rozumie potrzeby budynku i jego przeznaczenie. Instalacja powietrznej pompy ciepła może zająć nawet dwa dni. Instalacja powietrznej pompy ciepła jest łatwiejsza niż instalacja gruntowej pompy ciepła, ponieważ nie trzeba kopać. Powietrzna pompa ciepła zwykle nie wymaga żadnych pozwoleń na planowanie przestrzeni, jest to idealna opcja zarówno dla modernizacji budynków, jak i nowych konstrukcji, które budujemy.

Myśląc o instalacji powietrznych pomp ciepła, należy wziąć pod uwagę dwa główne czynniki. Aby uzyskać wysokie zyski z oszczędności, ważne jest, aby mieć dobrze izolowany dom, szczególnie w przypadku izolacji poddasza. Gwarantuje to, że ciepło wytwarzane w domu nie ucieka, co pozwala na konsekwentnie ogrzanie domu w zimie. Znalezienie odpowiedniego instalatora, takiego jak Consor Energia Poznań, jest bardzo ważne, aby zapewnić prawidłową instalację pompy ciepła. Powinieneś dołożyć należytej staranności, na przykład sprawdzić, czy instalator ma niezbędne akredytacje, pozytywne osiągnięcia i czy otrzymujesz uczciwą cenę. Dodatkowo możesz skorzystać z dość długiej gwarancji na urządzenie.