Czy róże pnące się przycina?

Od wieków róże kojarzone są z kwiatami szlachetnymi, które wykorzystuje się nie tylko do tworzenia zachwycających bukietów, ale także do dekoracji budynków. Do dziś ogromną popularnością cieszą się róże pnące, które tworzą estetyczne zielone ogrodzenia lub ściany. Aby kwiaty były niepowtarzalną ozdobą, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Jednym z niezbędnych zabiegów jest przycinanie.

Rodzaje przycinania

Sanitarne oraz kształtujące to dwa najpopularniejsze rodzaje przycinania, z jakimi spotykamy się w ogrodnictwie. Pierwsze z nich ma na celu usunięcie złamanych, uszkodzonych oraz chorych pędów rośliny, które mogą być przyczyną jej obumierania. Wykonywane jest w razie konieczności, jednak warto przyjrzeć się różom przed sezonem letnim, aby w porę usunąć uszkodzone gałęzie.

Drugi rodzaj przycinania, czyli kształtujące, określane inaczej jako dekoracyjne, polega na nadawaniu roślinie pożądanego kształtu. Najczęściej obejmuje krzewy oraz żywopłot. Należy jednak pamiętać, że przycinanie pozytywnie wpływa na wzrost roślin. Usuwanie dolnych pędów aktywizuje roślinę do pięcia się w górę, natomiast przycinanie górnych gałęzi, zagęszcza roślinę w jej dolnych partiach.

Przycinanie róż pnących

Z przycinaniem róż pnących wiążą się dwie istotne kwestie. Pierwszą jest czas przycinania, a drugą rodzaj rośliny. Przycinanie można rozpocząć dopiero po około 3 latach od zasadzenia krzewów. Chodzi bowiem o to, aby pędy zyskały odpowiednią trwałość, a roślina miała okazję do rozrośnięcia się. Zabieg może być wykonywany w dwóch terminach – w zależności od gatunku róż. Wiosną, przed porą kwitnienia przycina się róże kwitnące rok do roku, a latem z kolei te rośliny, które nie powtarzają kwitnienia.

Sukces przycinania nie opiera się jedynie na wyborze odpowiedniego terminu zabiegu. Kluczowe jest także umiejętne przycinanie rośliny, z wykorzystaniem właściwego sprzętu. Powinniście wyposażyć się w sekator ogrodniczy. Narzędzie to pozwala szybko przyciąć róże, a samo cięcie jest równe, co ma ogromny wpływ na kondycję rośliny. Nie wolno natomiast odłamywać gałęzi.

Oprócz samego przycinania warto różom zapewnić odpowiednie warunki wzrostu. Dobrym rozwiązaniem jest okresowe nawożenie krzewów, z wykorzystaniem dedykowanych preparatów. Możecie je znaleźć w każdym sklepie ogrodniczym, a w zakupach pomocna będzie pożyczka pozabankowa. Jeśli natomiast nie macie doświadczenia w realizacji zabiegów pielęgnacyjnych, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który nie tylko przytnie róże, ale także zaaplikuje odpowiedni nawóz.