Jak chronić uprawy truskawki i maliny?

Środki ochrony roślin stosowane są w rolnictwie, często chronią zboża przed chwastami, chorobami grzybiczymi, można wykorzystać je także w przypadku uprawy truskawki czy też maliny.

Warto zwrócić uwagę, że w uprawach tego typu dużym zagrożeniem są chwasty, które konkurują z roślinami uprawnymi o wodę, składniki odżywcze, często kiełkują wiosną, mogą być dużym zagrożeniem dla plonów.

Jak chronić uprawy truskawki i maliny?

Herbicydy i fungicydy stosowane w uprawach truskawki

W przypadku truskawek warto zastosować herbicyd Baristo 500 SC, jest to bardzo skuteczny herbicyd o działaniu selektywnym, oznacza to, że atakuje jedynie rośliny niepożądane, przykładowo chwasty dwuliścienne. Działa on układowo, stosowany jest doglebowo, dlatego należy zwrócić uwagę na warunki panujące w czasie oprysku. Zbyt twarda i wyschnięta gleba uniemożliwi wchłanianie środka ochrony roślin, dlatego warto wybrać właściwą porę oprysku, kiedy gleba jest wilgotna, będzie posiadała dobre właściwości przepuszczalne. W innym wypadku herbicyd może spłynąć nie przynosząc odpowiedniego działania. Stosowany jest także fungicyd Batalion 500 SC, który nanoszony jest powierzchniowo, dlatego nie powinno stosować się go przed opadami, woda mogłaby zmyć fungicyd z powierzchni rośliny. Zarówno fungicydy, jak również herbicydy, możemy stosować zapobiegawczo oraz interwencyjnie po wykryciu rodzaju zagrożenia. Dlatego należy monitorować uprawy, sprawdzać wygląd liści oraz łodyg, aby prawidłowo zdiagnozować występowanie grzybów.

Bardzo skuteczny w działaniu jest także fungicyd Puenta 62,50 WG, jest to granulat, który rozpuszczony w wodzie będzie stosowany jako oprysk. Choroby związane z grzybami są często trudne do wykrycia, grzyb może wegetować w okresie zimowym, następnie uaktywnia się w okresie wiosennym przy określonej temperaturze. Dlatego warto stosować różne środki ochrony roślin zapobiegawczo, nawet jeżeli nie zauważamy początkowo występowania chorób grzybowych. Ważne jest, aby stosować opryski przy odpowiedniej pogodzie, zbyt silny wiatr może znosić oprysk na inne uprawy, co może im zagrażać, dlatego należy sprawdzić warunki pogodowe. Unikamy także zbyt wysokich temperatur, które prowadziłyby do szybkiego wyparowania z powierzchni rośliny.

Na stronie https://innvigo.com/hebicyd-baristo-i-fungicyd-batalion/ możemy znaleźć bardzo skuteczne środki ochrony roślin dedykowane dla truskawek, malin oraz innych upraw, które chronią przed chorobami, jak również nadmiernym zachwaszczeniem. Odpowiednie środki pozwalają na uzyskiwanie większych plonów, w niektórych przypadkach należy oprysk powtórzyć, jeżeli zauważymy przykładowo zbyt dużą ilość chwastów.