Kiedy stosuje się drukarki 3D?

Jednym z najważniejszych rozwiązań technologicznych ostatnich lat jest rozwój mały drukarek 3D, które można wykorzystać do produkcji różnego rodzaju przedmiotów, mogą być do podzespoły wielu różnych urządzeń, przedmioty stosowane w przemyśle, medycynie.

Jednym z zastosowań drukarki 3D jest produkcja prototypów, często wykonanie przedmiotów za pomocą drukarki 3D będzie szybsze oraz tańsze niż tradycyjne metody produkcji poprzez obróbkę czy też przygotowanie formy. Coraz częściej drukarki 3D wykorzystują firmy produkcyjne, stosowane są w przemyśle, może znaleźć także drukarki dla hobbystów, które można wykorzystać w domu, przykładowo mogą korzystać z nich modelarze.

Kiedy stosuje się drukarki 3D?

Czym charakteryzuje się druk 3D?

Druk 3D przypomina nieco tradycyjną drukarkę atramentową, jednak w tym przypadku oprócz osi X i Y stosuje się także oś Z, dzięki temu otrzymujemy obraz trójwymiarowy. Podobnie jak w drukarkach atramentowych mamy do czynienia tutaj z wózkiem, który porusza się po trzech osiach, nakładając kolejne warstwy materiału, który następnie zostaje utwardzony za pomocą różnych technologii. Kolejne warstwy nakładane na siebie stworzą gotowy produkt. Często druk 3D wykorzystuje się w przypadku, jeżeli nie możemy zakupić podzespołów, przykładowo nie są już produkowane przez firmy, możemy wykorzystać produkty z różnych materiałów, które zastosujemy przykładowo w starszym modelu samochodu, czy też w różnego rodzaju maszynach i urządzeniach.

Druk 3D to wiele korzyści, jest to z pewnością oszczędność czasu, jak i materiału, w przypadku druku 3D nie mamy odrzutów, odpadów, tak jak w przypadku wycinania przedmiotów z blachy. Możemy wybrać różne materiały, może być to proszek, różnego rodzaju granulaty czy też masa, która będzie aplikowana jako kolejna warstwa. Do utwardzenia stosuje się w laser czy też światło UV, dzięki temu będziemy mogli uzyskać dużą wytrzymałość. Całość jest odpowiednio zespolona, otrzymujemy zatem produkt o wysokiej jakości. Koszty druku mogą być różne w zależności od technologii, możemy wykorzystać przykładowo włókna w postaci sznurka, które następnie zostaną zamienione na gotowy produkt. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Obecnie wiele firm prowadzi usługi druku 3D, możemy wybrać różne rodzaje przedmiotów, możemy wysłać gotowy projekt wersji cyfrowej, na podstawie którego zostanie wykonany wydruk 3d. Zatem jeżeli potrzebujemy części zamiennych, różnego rodzaju przedmiotów, których nie możemy zakupić, wówczas warto skontaktować się z firmą, która oferuje druk 3D.